XII Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu

„Zastosowania sztucznej inteligencji – szanse i zagrożenia”, to hasło kolejnej, dwunastej już edycji Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu. Był konkurs, wykłady i prezentacje dla uczniów województwa świętokrzyskiego, propagujące zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, poszanowanie praw użytkowników Sieci i ich ochronę, a także kształtujące umiejętności krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach oraz Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Około 180 uczniów oraz około 40 nauczycieli, pedagogów szkolnych i metodyków z 25 świętokrzyskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych spotkało się w poniedziałek, 4 marca, w audytorium uczelni, aby poznać zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu oraz zagrożenia, jakie wiążą się z tym środkiem komunikacji. Uczniowie uczestniczyli w wykładach i prezentacjach, które koncentrowały się wokół czterech głównych zagadnień: zwalczania przestępczości w cyberprzestrzeni oraz odpowiedzialności karnej za przestępstwa w Internecie; jak sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie (korzyści i zagrożenia); jak korzystać z własności intelektualnej, by nie naruszać praw autorskich i jakie komplikacje w tej dziedzinie powoduje rozwój AI; etyczne aspekty rozwoju sztucznej inteligencji.

Po części wykładowej nastąpiło podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu „Zastosowania sztucznej inteligencji – szanse i zagrożenia” (uczniowie realizowali film, spot reklamowy, prezentację lub animację komputerową). W etapie szkolnym wzięło udział 364 uczniów z 25 szkół podstawowych i ponadpodstawowych; do etapu finałowego zakwalifikowano ostatecznie 58; jury konkursu nagrodziło lub wyróżniło 27 autorów prac

Program XII Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu

11:00 – przywitanie, przedstawienie programu XII ŚDBI

11:15 – 12:30 – wykłady, warsztaty, prezentacje dla uczniów, nauczycieli, pedagogów szkolnych

1) Prawne aspekty cyberprzestępczości – funkcjonariusze Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

2) Sztuczna inteligencja(AI). Dobrodziejstwo, kataklizm czy przejściowy kłopot naszej cywilizacji – mgr Kamil Buliński (Akademia Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach)

3) Kiedy nie naruszamy praw twórców? Użytek i prawa autorskie w dobie AI – Ewelina Wojtczak, Agata Malicka – Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych

4) Sztuczna inteligencja przyjaciel czy wróg człowieka – ks. dr Paweł Ścisłowicz (Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach)

13:00 – 13:45 – rozstrzygnięcie konkursu „Zastosowania sztucznej inteligencji – szanse i zagrożenia” (wręczenie nagród i wyróżnień; prezentacja nagrodzonych prac).