Українська мова

AKADEMIA LIPIŃSKIEGO

O Wydziale Nauk Prawa i Bezpieczeństwa…

Wydział Prawa i Bezpieczeństwa: Twój Szlak do Wiedzy i Ochrony Społeczeństwa

Wydział Prawa i Bezpieczeństwa to dynamiczna przestrzeń edukacyjna, której celem jest przygotowanie przyszłych prawników, specjalistów administracji oraz ekspertów ds. bezpieczeństwa wewnętrznego. Nasza oferta obejmuje trzy kluczowe kierunki: Prawo, Administracja oraz Bezpieczeństwo Wewnętrzne.

Co Nas wyróżnia?
  • Centrum Prawa i Bezpieczeństwa: Zapewnia dostęp do najnowszych publikacji, badań i konferencji z zakresu prawa i bezpieczeństwa.

  • Wykładowcy Zawodowi: Doświadczeni praktycy, sędziowie, adwokaci i funkcjonariusze służb specjalnych dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

  • Praktyki i Staże: Współpracujemy z instytucjami prawniczymi, administracyjnymi oraz służbami bezpieczeństwa, aby studenci mogli zdobywać doświadczenie już podczas studiów.

Studenci na SUZUKI ARENA Kielce

Studenci I roku bezpieczeństwa wewnętrznego wzięli udział w ramach zajęć praktycznych z przedmiotu bezpieczeństwo imprez masowych i zgromadzeń w imprezie masowej, meczu piłki nożnej pomiędzy KS „Korona” Kielce a drużyną „Piast” Gliwice.

Przy wejściu na stadion, studenci na własnym przykładzie mogli zapoznać się z pracą służb porządkowych i informacyjnych – stewardów, którzy przeglądali zawartość odzieży uczestników pod kątem wnoszenia przedmiotów niedozwolonych na stadionie. Stewardzi czynili to sprawnie i energicznie, a przy tym taktownie.

Już za bramą wejściową można było zapoznać się z topografią terenu imprezy masowej i zobaczyć dobre oznakowanie ciągów komunikacyjnych w obiekcie, przestronność dróg, dojścia na wyznaczony sektor i miejsce na stadionie, co dało  uczestnikom  poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Studenci mogli obserwować też stosowne umiejscowienie sympatyków drużyny gości z Gliwic w specjalnym sektorze, oddzielonym od gospodarzy strefami buforowymi i starannym zabezpieczeniem sektora,  przez służby porządkowe uniemożliwiające zwłaszcza w przypływie negatywnych emocji  i nieprzewidywalnych okoliczności ewentualny kontakt sympatyków miejscowych z przyjezdnymi.

Studentom już zwyczajowo od kilku lat na tego typu imprezach na „Suzuki Arena” towarzyszą władze Naszej Uczelni.

Organizacja i zachowanie kibiców oceniamy na piątkę z plusem, kulturalny doping bez wulgaryzmów i przyjazna atmosfera na stadionie.  Niestety,  sportowo drużyna  KS „Korona” trochę Nas rozczarowała.

Życzymy jednak  drużynie Złocisto – Krwistych pomyślnego zakończenia sezonu 2023/2024 r.

Wizyta na Strzelnicy

W dniu 13 kwietnia 2024 roku w ramach przedmiotu ,,Środki przymusu bezpośredniego” studenci Bezpieczeństwa wyszli na zajęcia praktyczne na strzelnicę GT6 Citysport. Uczestniczyli w instruktażu oraz mieli możliwość strzelać pod okiem instruktorów z kilku rodzai broni. Studenci po oddanych strzałach z zapałem sprawdzali swoją celność na tarczy porównując wzajemnie  wyniki między sobą. Instruktorzy dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem i ogromną wiedzą dawali cenne wskazówki dotyczące zasad bezpieczeństwa, przyjmowanej pozycji przy strzelaniu, ułożenia dłoni oraz informowali co decyduje o celności strzału. Omawiali także źle oddane strzały wyjaśniając na czym polegał błąd. Celne strzały były motywacją do kolejnych prób. Studenci wzbogaceni o nowe umiejętności i przeżycia będą mieli możliwość wykorzystać uzyskaną wiedzę w przyszłej ścieżce zawodowej a także w dalszym rozwoju swoich zainteresowań.

Konferencja na Ukrainie

Akademia Nauk Stosowanych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach współorganizowała konferencję naukowo – praktyczną wraz z Ekspercką Służbą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w Ośrodku do spraw Badań w Centrum Kryminalistyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy na temat: „Aktualne kwestie usprawnienia działalności kryminalistycznych i organów ścigania”, która odbyła się 24 marca 2023r. na Uniwersytecie Kropiwnickim w Ukrainie.

Ochrona Środowiska

Akademia Nauk Stosowanych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach wraz z Fundacją imienia Stefana Batorego w dniu 01.12.2022r. zorganizowały Międzynarodową Konferencję Naukową pn: „Cywilizacyjne i prawne aspekty ochrony środowiska naturalnego” pod przewodnictwem dr Waldemara Cisowskiego – Dziekana Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa. Referentami na konferencji byli pracownicy ANS: dr inż. Grzegorz Spurek, który wystąpił z referatem „Zarządzanie środowiskiem w przedsiębiorstwie wg ISO 14001 – dobre praktyki identyfikacji i oceny aspektów środowiskowych”, dr Magdalena Górska wraz z magister Pauliną Wzorek wystąpiły z referatem na temat „Różnicowanie stawek podatku od środków transportowych z uwzględnieniem celów służących ochronie środowiska na przykładzie gmin z województwa świętokrzyskiego”. Ponadto swoje referaty przedstawili dr Waldemar Cisowski, mgr Maciej Klesyk, mgr Tomasz Świerczyński.

Międzynarodowa Konferencja Zdalna

Winnicki Instytut Kooperatywny oraz Akademia Nauk Stosowanych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach w dniach 22-23 listopada 2022r. zorganizowali konferencję naukowo-praktyczną studentów i młodych naukowców „Przestrzeń naukowa: aktualne zagadnienia, osiągnięcia, i innowacje. Młodzież w nauce: badania, problemy, perspektywy.” Konferencja odbyła się w formie zdalnej. Głównymi kierunkami konferencji były sekcje m.in. nauk rolniczych, biologicznych, medycznych, chemicznych, technicznych oraz innych. Na konferencji mieli wystąpienia studenci ANS w Kielcach: Ewelina Górska-Krzysiek na temat „Chakaterystyka przyrodnicza rezerwatu torfowoskiwego „Białe Ługi” w gminie Daleszyce, powiecie kieleckim” oraz Natalia Pabiś przedstawiła referat na temat „Patologie społeczne występujące w rodzinach i ich wpływ na dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo – wychowawczych na przykładzie MOS i MOW w Zespole Placówek Resocjalizacyjno- Wychowawczych.

Międzynarodowych Targów Polsecure II

W ramach II Międzynarodowych Targów Polsecure II w Centrum Kongresowym Targów Kielce w dniu 26 kwietnia 2023r. odbyła się konferencja „Obecne i przyszłe wyzwania w ochronie granicy państwowej w kontekście presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej w wojnie w Ukrainie”, w której brali udział studenci Akademii Nauk Stosowanych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. W ramach konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z realizacją ustawowych zadań przez formacje Straży Granicznej oraz wzbogacić wiedzę na temat nowoczesnych technologii i dobrych praktyk, stosowanych do prowadzenia skutecznych działań granicznych, przeciwdziałających również zagrożeniom hybrydowym.

Konferencja Naukowa

Uniwersytet Kropywnycki wraz z Akademią Nauk Stosowanych im. Prof. E. Lipińskiego w Kielcach współorganizowali konferencję naukową na temat „aktualnych sposobów poprawy postępowania sądowego i ochrony prawa”, która odbyła się na Ukrainie. W konferencji brali udział studenci kół naukowych Uczelni wraz z opiekunami dr Mariuszem Michalskim i mgr Pauliną Wzorek oraz Dziekanem Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa Akademii Nauk Stosowanych im. Prof. E. Lipińskiego w Kielcach dr Waldemarem Cisowskim. Założeniem konferencji było stworzenie podstaw do zorganizowania dyskusji fachowców, naukowców w różnych dziedzinach w celu kreowania nowych idei, innowacji naukowych, rozwoju wiedzy i praktyki w zakresie sądownictwa.  Ponadto konferencja miała na celu integrację fachowców w celu wymiany doświadczeń, możliwość komunikacji przedstawicieli różnych instytucji, również z innych krajów, przedstawicieli wyższych uczelni, organów ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Założeniem konferencji było również stworzenie gruntu do zawierania umów mających na celu współpracę, poprawę funkcjonowania instytucji organów stojących na straży praworządności.

Konferencja Naukowa

Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach (obecnie: Akademia Nauk Stosowanym im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach) wraz z Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Kielcach/ Fundacją im. Stefana Artwińskiego w Kielcach współorganizowali konferencję naukową pt.: „Bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Polski w perspektywie konfliktów w państwach sąsiednich”, która odbyła się w dniu 29 czerwca 2022r. w auli Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

W konferencji brali udział studenci Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, w tym również studenci kół naukowych naszej uczelni.

Konferencji przewodził dr Waldemar Cisowski- Dziekan Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

Celem konferencji jest analiza, ocena i diagnoza współczesnych zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Polski wynikających z konfliktów na terenie wschodnich sąsiadów naszego kraju.

Główne tematy konferencji dotyczyły identyfikacji zagrożeń w przedmiotowym zakresie z uwagi na konflikt zbrojny na terenie Ukrainy, identyfikacja zagrożeń wynikających z działań Białorusi ukierunkowanych na organizację i pomoc w nielegalnej migracji na teren Polski oraz diagnoza międzynarodowej współpracy w zakresie wsparcia Polski w działaniach na rzecz bezpieczeństwa granic Unii Europejskiej, pomocy uchodźcom oraz wsparcia organizacyjnego. Problemy te są coraz bardziej widoczne nie tylko na terenie naszego kraju i polskich granic, ale również innych krajów Unii Europejskiej.

Uroczyste Wręczenie Dyplomów

Mamy niebywałą przyjemność podzielić się z Wami wyjątkowym wydarzeniem, które miało miejsce na naszym kampusie – Uroczystym Wręczeniu Dyplomów na Wydziale Prawa i Bezpieczeństwa. To magiczne zakończenie studenckiej drogi dla wielu zdolnych absolwentów, którzy z oddaniem i pasją podążali za wiedzą na tym prestiżowym wydziale.

Chcielibyśmy złożyć serdeczne gratulacje wszystkim absolwentom Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa! Dziękujemy za Wasz trud, zaangażowanie i determinację, która doprowadziła Was do tego wyjątkowego dnia.

Dziękujemy również wszystkim wykładowcom, pracownikom administracyjnym i rodzicom, którzy wspierali naszych studentów na każdym kroku. Wasza rola w tej podróży jest nieoceniona.

Spotkanie z Burmistrzem Chęcin

Spotkaniu ze Znakomitym Burmistrzem Miasta Chęcin. Inicjatywa ta została zorganizowana przez cenionego wykładowcę Naszej Uczelni, mgr. Mariana Cebulę, i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszej społeczności akademickiej.

Kluczowe Elementy Wydarzenia:

  1. Żywa Dyskusja: Spotkanie dostarczyło niepowtarzalnej okazji do bezpośredniej rozmowy z Burmistrzem Miasta Chęcin. Studenci mieli szansę zadawać pytania, wyrażać swoje opinie i wnosić pomysły dotyczące lokalnych spraw.

  2. Wnikliwe Wykłady: Mgr. Marian Cebula podzielił się swoim bogatym doświadczeniem w zarządzaniu miastem, prezentując plany rozwoju oraz strategie na rzecz lepszej przyszłości.

  3. Aktywna Rola Studentów: Spotkanie ukierunkowane było na wspieranie aktywnego uczestnictwa studentów w życiu społeczności lokalnej. Burmistrz zachęcał do angażowania się w projekty społeczne i inicjatywy, podkreślając ważną rolę młodych ludzi w kształtowaniu przyszłości miasta.

  4. Sieć Kontaktów: Wydarzenie to nie tylko otworzyło przestrzeń do dialogu, ale także sprzyjało nawiązywaniu relacji między lokalnymi władzami a studentami, co może przyczynić się do dalszej współpracy.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Mgr. Marianowi Cebuli za zaangażowanie i możliwość przeprowadzenia tak inspirującego spotkania. Dziękujemy również wszystkim studentom, którzy wzięli udział, zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu.

Skip to content