O Wydziale Nauk Prawa i Bezpieczeństwa…

Twój Szlak do Wiedzy i Ochrony Społeczeństwa

Wydział Prawa i Bezpieczeństwa

Wydział Prawa i Bezpieczeństwa to dynamiczna przestrzeń edukacyjna, której celem jest przygotowanie przyszłych prawników, specjalistów administracji oraz ekspertów ds. bezpieczeństwa wewnętrznego. Nasza oferta obejmuje trzy kluczowe kierunki: Prawo, Administracja oraz Bezpieczeństwo Wewnętrzne.

  • Centrum Prawa i Bezpieczeństwa: Zapewnia dostęp do najnowszych publikacji, badań i konferencji z zakresu prawa i bezpieczeństwa.

  • Wykładowcy Zawodowi: Doświadczeni praktycy, sędziowie, adwokaci i funkcjonariusze służb specjalnych dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

  • Praktyki i Staże: Współpracujemy z instytucjami prawniczymi, administracyjnymi oraz służbami bezpieczeństwa, aby studenci mogli zdobywać doświadczenie już podczas studiów.

Konkurs na stanowisko asystenta sędziego Sądu Rejonowego

Wydział Prawa i Bezpieczeństwa na bazie współpracy z Sądem Rejonowym w
Kielcach informuje o konkursach na stanowisko asystenta sędziego Sądu
Rejonowego w Kielcach. Informację kierujemy do absolwentów kierunku
Prawo naszej Uczelni, którzy mogą wziąć udział w konkursie na obsadę 13
stanowisk asystenta sędziego. Szczegółowe informacje zawarte są w
załączniku do niniejszej informacji.

Więcej informacji tutaj: ZOBACZ

Spotkanie z Igorem Tuleyą, sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie, w Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach

Igor Tuleya, jeden z najbardziej rozpoznawalnych sędziów w Polsce, spotkał się w sobotę, 7 grudnia, ze studentami Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Podczas wykładu przybliżył kulisy pracy sędziego oraz omówił różnorodne osobowości charakterystyczne dla tego zawodu.

Sędzia Tuleya zasłynął dzięki swojej niezależności i otwartej krytyce zmian w polskim sądownictwie. Orzekał w wielu głośnych sprawach, m.in. dotyczących Janusza Kaczmarka i dr. Mirosława Garlickiego. Jego działania na rzecz obrony praworządności i demokracji przyniosły mu uznanie zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Konferencja „Prawne, administracyjne i organizacyjne aspekty zarządzania kryzysowego”

5 grudnia 2024 r. w naszej Uczelni odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt.: „Prawne, administracyjne i organizacyjne aspekty zarządzania kryzysowego”.

Cel Konferencji:

Współczesne społeczeństwa funkcjonują w otoczeniu cywilizacyjnym generującym szereg zagrożeń natury klimatycznej, ekonomicznej, zdrowotnej czy też militarnej. Przed organami państwa postawione zostały pilne zadania podjęcia działań ukierunkowanych na ograniczenie oraz neutralizację wszelkich zagrożeń, które mogą zniweczyć dobrostan społeczeństwa. Warunkiem skutecznego działania wyspecjalizowanych organów państwa  jest współdziałanie ze społeczeństwem, które jest świadome tych zagrożeń  . Instytucje państwa koncentrują się na wprowadzeniu mechanizmów, regulacji prawnych i rozwiązań organizacyjnych z zakresu zarządzania kryzysowego ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa.

Spotkanie z Igorem Tuleyą – prawnikiem, sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie.

Koła naukowe: Per Aspera ad Astra i Respublica , działające przy Wydziale Prawa i Bezpieczeństwa Akademii Nauk Stosowanych im. Prof. E.Lipińskiego w Kielcach, mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Igorem Tuleyą – prawnikiem, sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie.

Centrum Międzynarodowych Praw Człowieka (CIHR) Northwestern Pritzker School of Law przyznało Panu Sędziemu Igorowi Tuleya nagrodę Global Jurist of the Year („Światowy Prawnik Roku”) w dziewiątej edycji. Coroczna nagroda Global Jurist of the Year Award honoruje urzędującego sędziego, który wykazał się zaangażowaniem na rzecz praw człowieka i praworządności w obliczu przeciwności losu (wręczenie odbyło się 7 marca 2024 w Chicago).

Spotkanie z Panem sędzią I.Tuleją odbędzie się o godz. 10.00 w dniu 7 grudnia 2024r. w Auli nr 2 Akademii Nauk Stosowanych w Kielcach , ul. Jagiellońska 109 A. Na spotkanie zapraszamy studentów naszej Uczelni.

EDUKACJA, NAUKA, KULTURA I SAMOROZWÓJ MŁODZIEŻY W WARUNKACH INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ [Konferencja]

W dniu 20 listopada 2024r. odbyła się Międzynarodowa p.t.  „EDUKACJA, NAUKA, KULTURA I SAMOROZWÓJ MŁODZIEŻY W WARUNKACH INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ”. Konferencja została zorganizowana przez Winnicki Kooperatywny Instytut z Winnicy we współpracy z Wydziałem Prawa i Bezpieczeństwa Akademii Nauk Stosowanych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Koordynacja współpracy była prowadzona przez Panią prorektor WKI Ludmiłę Dybczuk oraz Dziekana Wydz. Prawa i Bezpieczeństwa  ANS Kielce-  Waldemara Cisowskiego. Słowo powitalne na rozpoczęcie konferencji ze strony polskiej wygłosił dr Krzysztof Wątorek- prorektor naszej Uczelni. W ramach konferencji zostały zaprezentowane 3 wystąpienia wykładowców ANS Kielce oraz jedno wystąpienie studentki z kierunku Prawo. Tytuły tych wystąpień były następujące:

  • Dr Waldemar Cisowski- STRAŻ GMINNA W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO POLSKI.
  • Dr Dariusz Palacz- COMMUNITY POLICING A BEZPIECZEŃSTWO SPOŁECZEŃSTWA.
  • Dr Mariusz Michalski – KONTRATYP USTAWOWY WYŁĄCZAJĄCY ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNĄ FUNKCJONARIUSZA POLICJI, FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ LUB ŻOŁNIERZY ŻANDARMERII WOJSKOWEJ W ZWIĄZKU Z NARUSZENIEM ZASAD UŻYCIA LUB WYKORZYSTANIA ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO LUB BRONI PALNEJ W NOWELIZACJI USTAWY Z DNIA 24 MAJA 2013 ROKU O ŚRODKACH PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO I BRONI PALNEJ. 
  • Aleksandra Kopacz- WSPÓŁCZESNE WYZWANIA GOSPODARCZE UKRAINY W ŚWIETLE DZIAŁAŃ WOJENNYCH.

 

Konferencja była doskonałym forum wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń naukowych. Jest to kolejny etap wieloletniej współpracy naukowej pomiędzy Akademią Nauk Stosowanych im. Prof. E. Lipińskiego w Kielcach i Winnickim Kooperatywnym Instytutem z Winnicy.

Prawne, administracyjne i organizacyjne aspekty zarządzania kryzysowego [Konferencja]

Współczesne społeczeństwa funkcjonują w otoczeniu cywilizacyjnym generującym szereg zagrożeń natury klimatycznej, ekonomicznej, zdrowotnej czy też militarnej. Przed organami państwa postawione zostały pilne zadania podjęcia działań ukierunkowanych na ograniczenie oraz neutralizację wszelkich zagrożeń, które mogą zniweczyć dobrostan społeczeństwa. Warunkiem skutecznego działania wyspecjalizowanych organów państwa jest współdziałanie ze społeczeństwem, które jest świadome tych zagrożeń . Instytucje państwa koncentrują się na wprowadzeniu mechanizmów, regulacji prawnych i rozwiązań organizacyjnych z zakresu zarządzania kryzysowego ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa.

Celem konferencji jest ocena i diagnoza zagrożeń (ich siły, charakteru, prawdopodobieństwa wystąpienia), rozwiązań ukierunkowanych na antycypowanie mogących pojawić się zdarzeń kryzysowych oraz podejmowanie szybkich i skutecznych działań przez wyspecjalizowane instytucje i organy państwa. Konferencja będzie platformą wymiany wiedzy, doświadczeń, opinii środowiska naukowego oraz praktyków realizujących zadania dotyczące zarządzania kryzysowego. Obszar tematyczny konferencji obejmował będzie również próby określenia perspektyw pojawienia się nowych zagrożeń wynikających z rozwoju cywilizacyjnego, konfliktów zbrojnych oraz zmian klimatycznych, które mogą powodować generowanie nowych zjawisk i stanów zagrożenia. Tym samym konieczne może okazać się podjęcie działań legislacyjnych umożliwiających skuteczną reakcję na te zagrożenia, ich likwidowanie i zapobieganie skutkom oraz zapewnienie porządku i spokoju społecznego.

Wyrażamy nadzieję, że problematyka będąca przedmiotem konferencji, spotka się z Państwa zainteresowaniem.

Studenci na SUZUKI ARENA Kielce

Studenci I roku bezpieczeństwa wewnętrznego wzięli udział w ramach zajęć praktycznych z przedmiotu bezpieczeństwo imprez masowych i zgromadzeń w imprezie masowej, meczu piłki nożnej pomiędzy KS „Korona” Kielce a drużyną „Piast” Gliwice.

Przy wejściu na stadion, studenci na własnym przykładzie mogli zapoznać się z pracą służb porządkowych i informacyjnych – stewardów, którzy przeglądali zawartość odzieży uczestników pod kątem wnoszenia przedmiotów niedozwolonych na stadionie. Stewardzi czynili to sprawnie i energicznie, a przy tym taktownie.

Już za bramą wejściową można było zapoznać się z topografią terenu imprezy masowej i zobaczyć dobre oznakowanie ciągów komunikacyjnych w obiekcie, przestronność dróg, dojścia na wyznaczony sektor i miejsce na stadionie, co dało  uczestnikom  poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Studenci mogli obserwować też stosowne umiejscowienie sympatyków drużyny gości z Gliwic w specjalnym sektorze, oddzielonym od gospodarzy strefami buforowymi i starannym zabezpieczeniem sektora,  przez służby porządkowe uniemożliwiające zwłaszcza w przypływie negatywnych emocji  i nieprzewidywalnych okoliczności ewentualny kontakt sympatyków miejscowych z przyjezdnymi.

Studentom już zwyczajowo od kilku lat na tego typu imprezach na „Suzuki Arena” towarzyszą władze Naszej Uczelni.

Organizacja i zachowanie kibiców oceniamy na piątkę z plusem, kulturalny doping bez wulgaryzmów i przyjazna atmosfera na stadionie.  Niestety,  sportowo drużyna  KS „Korona” trochę Nas rozczarowała.

Życzymy jednak  drużynie Złocisto – Krwistych pomyślnego zakończenia sezonu 2023/2024 r.

Wizyta na Strzelnicy

W dniu 13 kwietnia 2024 roku w ramach przedmiotu ,,Środki przymusu bezpośredniego” studenci Bezpieczeństwa wyszli na zajęcia praktyczne na strzelnicę GT6 Citysport. Uczestniczyli w instruktażu oraz mieli możliwość strzelać pod okiem instruktorów z kilku rodzai broni. Studenci po oddanych strzałach z zapałem sprawdzali swoją celność na tarczy porównując wzajemnie  wyniki między sobą. Instruktorzy dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem i ogromną wiedzą dawali cenne wskazówki dotyczące zasad bezpieczeństwa, przyjmowanej pozycji przy strzelaniu, ułożenia dłoni oraz informowali co decyduje o celności strzału. Omawiali także źle oddane strzały wyjaśniając na czym polegał błąd. Celne strzały były motywacją do kolejnych prób. Studenci wzbogaceni o nowe umiejętności i przeżycia będą mieli możliwość wykorzystać uzyskaną wiedzę w przyszłej ścieżce zawodowej a także w dalszym rozwoju swoich zainteresowań.

Konferencja na Ukrainie

Akademia Nauk Stosowanych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach współorganizowała konferencję naukowo – praktyczną wraz z Ekspercką Służbą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w Ośrodku do spraw Badań w Centrum Kryminalistyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy na temat: „Aktualne kwestie usprawnienia działalności kryminalistycznych i organów ścigania”, która odbyła się 24 marca 2023r. na Uniwersytecie Kropiwnickim w Ukrainie.

Ochrona Środowiska

Akademia Nauk Stosowanych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach wraz z Fundacją imienia Stefana Batorego w dniu 01.12.2022r. zorganizowały Międzynarodową Konferencję Naukową pn: „Cywilizacyjne i prawne aspekty ochrony środowiska naturalnego” pod przewodnictwem dr Waldemara Cisowskiego – Dziekana Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa. Referentami na konferencji byli pracownicy ANS: dr inż. Grzegorz Spurek, który wystąpił z referatem „Zarządzanie środowiskiem w przedsiębiorstwie wg ISO 14001 – dobre praktyki identyfikacji i oceny aspektów środowiskowych”, dr Magdalena Górska wraz z magister Pauliną Wzorek wystąpiły z referatem na temat „Różnicowanie stawek podatku od środków transportowych z uwzględnieniem celów służących ochronie środowiska na przykładzie gmin z województwa świętokrzyskiego”. Ponadto swoje referaty przedstawili dr Waldemar Cisowski, mgr Maciej Klesyk, mgr Tomasz Świerczyński.

Międzynarodowa Konferencja Zdalna

Winnicki Instytut Kooperatywny oraz Akademia Nauk Stosowanych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach w dniach 22-23 listopada 2022r. zorganizowali konferencję naukowo-praktyczną studentów i młodych naukowców „Przestrzeń naukowa: aktualne zagadnienia, osiągnięcia, i innowacje. Młodzież w nauce: badania, problemy, perspektywy.” Konferencja odbyła się w formie zdalnej. Głównymi kierunkami konferencji były sekcje m.in. nauk rolniczych, biologicznych, medycznych, chemicznych, technicznych oraz innych. Na konferencji mieli wystąpienia studenci ANS w Kielcach: Ewelina Górska-Krzysiek na temat „Chakaterystyka przyrodnicza rezerwatu torfowoskiwego „Białe Ługi” w gminie Daleszyce, powiecie kieleckim” oraz Natalia Pabiś przedstawiła referat na temat „Patologie społeczne występujące w rodzinach i ich wpływ na dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo – wychowawczych na przykładzie MOS i MOW w Zespole Placówek Resocjalizacyjno- Wychowawczych.

Międzynarodowych Targów Polsecure II

W ramach II Międzynarodowych Targów Polsecure II w Centrum Kongresowym Targów Kielce w dniu 26 kwietnia 2023r. odbyła się konferencja „Obecne i przyszłe wyzwania w ochronie granicy państwowej w kontekście presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej w wojnie w Ukrainie”, w której brali udział studenci Akademii Nauk Stosowanych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. W ramach konferencji uczestnicy mogli zapoznać się z realizacją ustawowych zadań przez formacje Straży Granicznej oraz wzbogacić wiedzę na temat nowoczesnych technologii i dobrych praktyk, stosowanych do prowadzenia skutecznych działań granicznych, przeciwdziałających również zagrożeniom hybrydowym.

Konferencja Naukowa

Uniwersytet Kropywnycki wraz z Akademią Nauk Stosowanych im. Prof. E. Lipińskiego w Kielcach współorganizowali konferencję naukową na temat „aktualnych sposobów poprawy postępowania sądowego i ochrony prawa”, która odbyła się na Ukrainie. W konferencji brali udział studenci kół naukowych Uczelni wraz z opiekunami dr Mariuszem Michalskim i mgr Pauliną Wzorek oraz Dziekanem Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa Akademii Nauk Stosowanych im. Prof. E. Lipińskiego w Kielcach dr Waldemarem Cisowskim. Założeniem konferencji było stworzenie podstaw do zorganizowania dyskusji fachowców, naukowców w różnych dziedzinach w celu kreowania nowych idei, innowacji naukowych, rozwoju wiedzy i praktyki w zakresie sądownictwa.  Ponadto konferencja miała na celu integrację fachowców w celu wymiany doświadczeń, możliwość komunikacji przedstawicieli różnych instytucji, również z innych krajów, przedstawicieli wyższych uczelni, organów ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Założeniem konferencji było również stworzenie gruntu do zawierania umów mających na celu współpracę, poprawę funkcjonowania instytucji organów stojących na straży praworządności.

Konferencja Naukowa

Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach (obecnie: Akademia Nauk Stosowanym im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach) wraz z Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Kielcach/ Fundacją im. Stefana Artwińskiego w Kielcach współorganizowali konferencję naukową pt.: „Bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne Polski w perspektywie konfliktów w państwach sąsiednich”, która odbyła się w dniu 29 czerwca 2022r. w auli Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

W konferencji brali udział studenci Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, w tym również studenci kół naukowych naszej uczelni.

Konferencji przewodził dr Waldemar Cisowski- Dziekan Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

Celem konferencji jest analiza, ocena i diagnoza współczesnych zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Polski wynikających z konfliktów na terenie wschodnich sąsiadów naszego kraju.

Główne tematy konferencji dotyczyły identyfikacji zagrożeń w przedmiotowym zakresie z uwagi na konflikt zbrojny na terenie Ukrainy, identyfikacja zagrożeń wynikających z działań Białorusi ukierunkowanych na organizację i pomoc w nielegalnej migracji na teren Polski oraz diagnoza międzynarodowej współpracy w zakresie wsparcia Polski w działaniach na rzecz bezpieczeństwa granic Unii Europejskiej, pomocy uchodźcom oraz wsparcia organizacyjnego. Problemy te są coraz bardziej widoczne nie tylko na terenie naszego kraju i polskich granic, ale również innych krajów Unii Europejskiej.

Uroczyste Wręczenie Dyplomów

Mamy niebywałą przyjemność podzielić się z Wami wyjątkowym wydarzeniem, które miało miejsce na naszym kampusie – Uroczystym Wręczeniu Dyplomów na Wydziale Prawa i Bezpieczeństwa. To magiczne zakończenie studenckiej drogi dla wielu zdolnych absolwentów, którzy z oddaniem i pasją podążali za wiedzą na tym prestiżowym wydziale.

Chcielibyśmy złożyć serdeczne gratulacje wszystkim absolwentom Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa! Dziękujemy za Wasz trud, zaangażowanie i determinację, która doprowadziła Was do tego wyjątkowego dnia.

Dziękujemy również wszystkim wykładowcom, pracownikom administracyjnym i rodzicom, którzy wspierali naszych studentów na każdym kroku. Wasza rola w tej podróży jest nieoceniona.

Spotkanie z Burmistrzem Chęcin

Spotkaniu ze Znakomitym Burmistrzem Miasta Chęcin. Inicjatywa ta została zorganizowana przez cenionego wykładowcę Naszej Uczelni, mgr. Mariana Cebulę, i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszej społeczności akademickiej.

Kluczowe Elementy Wydarzenia:

  1. Żywa Dyskusja: Spotkanie dostarczyło niepowtarzalnej okazji do bezpośredniej rozmowy z Burmistrzem Miasta Chęcin. Studenci mieli szansę zadawać pytania, wyrażać swoje opinie i wnosić pomysły dotyczące lokalnych spraw.

  2. Wnikliwe Wykłady: Mgr. Marian Cebula podzielił się swoim bogatym doświadczeniem w zarządzaniu miastem, prezentując plany rozwoju oraz strategie na rzecz lepszej przyszłości.

  3. Aktywna Rola Studentów: Spotkanie ukierunkowane było na wspieranie aktywnego uczestnictwa studentów w życiu społeczności lokalnej. Burmistrz zachęcał do angażowania się w projekty społeczne i inicjatywy, podkreślając ważną rolę młodych ludzi w kształtowaniu przyszłości miasta.

  4. Sieć Kontaktów: Wydarzenie to nie tylko otworzyło przestrzeń do dialogu, ale także sprzyjało nawiązywaniu relacji między lokalnymi władzami a studentami, co może przyczynić się do dalszej współpracy.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Mgr. Marianowi Cebuli za zaangażowanie i możliwość przeprowadzenia tak inspirującego spotkania. Dziękujemy również wszystkim studentom, którzy wzięli udział, zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu.

Przejdź do treści